Ezan Vakti Baştan Sona Yenileniyor

9 Kasım 2019
İsmailağa Ezan Vakti Yenileniyor

Ezan Vakti uygulamamız başta olmak üzere, tüm uygulamalarımızı üst düzey bir geliştirme sınıfına terfi ettirdik. Bir dizi düzeltme ve sonrasında geliştirmeyi içeren bu süreçte ilk olarak uygulamalarımızın bazı kullanıcılarda yaşanan sorunlarının düzeltilmesi bulunuyor. Sorunları iki başlıkta ele aldık:

2020 SENESİ EZAN VAKİTLERİ

Yaklaşan sene başı sebebiyle eklenen 2020 yılı verilerini otomatik alamayan kullanıcılarımıza yönelik iyileştirme.

Bu çerçevede kullanıcıların özel bir güncellemeye gerek kalmadan yeni sene verilerini görebilmelerini sağlayacak şekilde altyapıda değişikliğe gittik. Altyapı değişikliği ile birlikte bir güncelleme yayınladık. Bu güncellemeyi alan kullanıcılarımızdan, vakitleri 00:00 şeklinde görmeye başlayanların AYARLAR menüsünden ŞEHİR EKLE/DEĞİŞTİR sayfasına gelip, ekli olan şehir seçeneğini yeniden eklemeleri yeterli olacaktır. Sorun kalmayacak, vakitler normal gözükecektir.

GSM DOĞRULAMA SORUNU

GSM doğrulama sorunu yaşayan kullanıcılarımız ile ilgili önümüzdeki günlerde bir güncelleme yayınlayacağız. Böylelikle, içerisinde hiçbir yerde dijital olarak bulunmayan eserlerin yer aldığı özel kütüphanemiz, serbest olarak dua taleplerinin yazılabildiği ortak dua alanımız gibi bazı bölümlere girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın sorunu çözülmüş olacak.

Düzeltmelerin ardından, Ezan Vakti uygulamamız tamamen sıfırdan, yepyeni bir uygulama olarak ele alınacak. Bu çok özel geliştirme sürecine tüm kullanıcılarımızı davet ediyor, özellik taleplerini ve geri bildirimlerini uygulamalarının Geri Bildirim menüsünden ya da e-posta üzerinden bizlere ulaştırmalarını bekliyoruz.

HATALAR DÜZELTMEK İÇİN

Düzeltme ve geliştirme sürecine dair bu bilgileri vermişken, kullanıcılarımıza bir genel bildirimizi de buradan duyurmak istiyoruz. Böylece, alarm kurma ve bildirim yayınlama gibi özelliklere sahip mobil uygulamaların tamamında telefon taraflı yapılması gereken ayarlar hakkında bilgi vererek bazı sorunların önüne geçmeyi hedefliyoruz.

GENEL BİLDİRİ

EZAN VAKTİ BAŞTAN AŞAĞIYA YENİLENİYOR!

Uygulamamız baştan aşağıya yenilenme sürecindedir ve geri bildirimleriniz yeni seri geliştirmesinde önem arz etmektedir. Bu süreçte geri bildirimlerinizi telefonunuzun marka, model, Adnroid/iOS sürümü ile birlikte ve çok açık bir anlatımla bize iletmenizi rica ederiz. Geliştirme sürecinde geri bildirimlerinize eskisi gibi 48 saat içinde dönüş yapamayabileceğimizi bildirir, sabrınız için şükranlarımızı sunarız.

Bize geri bildirim ile iletilen sorunlar % 85 oranında telefonunuzun ayar yapısında giderilebilen sorunlar olup, uygulama tarafında bir düzeltme gerekmemektedir. Kalan %15 oranındaki geri bildirimlerin %10’dan fazlası uygulama ayarları ile ilgilidir. Az miktardaki geri bildirimler uygulamanın farklı cihaz ve işletim sistemi sürümlerindeki çalışmasına dayalı hatalardan oluşmaktadır.

Telefon taraflı sorunlar

Android 6 serisinden itibaren Android işletim sisteminin izin yapısında getirmeye başladığı değişiklikler, özellikle bildirim gösteren ve alarm kuran uygulamaların tümü için ek izinlerin elle ayarlanmasını gerektirmiş, bu ayarlamalar Android 8’den itibaren daha da genişletilmiştir. Android 8.1 sürümünden sonra Ezan Vakti benzeri alarm kuran, bildirim çubuğu ve kilit ekranını kullanabilen, GPS özellikleri kullanılabilen uygulamalar için bazı telefonlarda 4-5 ayrı yerde izin ayuarlarının yapılması gerekmektedir. Bunlar Bildirimler başlığı altındaki sesli ve yazılı bildirimler, Rahatsız Edilmeme özelliği, Pil Optimizasyonu gibi başlıklar altında, telefonun farklı yerlerinde ayarlanması gerekebilen izinlerdir. Bu izinlerden bazıları eksik olduğunda ekran widgetlerinde ve bildirim çubuğu göstergelerinde donma olabilir, vakitte ve vakit öncesi alarmlar çalmayabilir, sessize alma seçenekleri çalışmayabilir.

iOS 10 serisinden itibaren uygulama platform altyapısındaki ciddi değişiklikler sebebiyle, uygulamalarda alt/üst sürüm uyumu oldukça zorlaşmakta ve iOS tarafından üst sürümlere uyum teşvik edici zorlamalar konmaktadır. Bu itibarla bazı serilerde bazı özellikler ile ilgili sorunlar yaşamaktayız. Ancak bunları giderecek yeni bir kodlama üzerinde çalışmamız bulunmaktadır. Yeni serinin tamamlanması için henüz önümüzde birkaç aylık süreç bulunduğunu düşünüyoruz.

Uygulama ayarları ile ilgili sorunlar

Genellikle yanlış algılanması mümkün olan Vakitleri Elle Ayarla alanındaki ayarlarımız kullanıldığında, seçili şehre belirtilen sürelerde ekleme çıkarma yapılarak vakitlerin gösterildiği unutulmamalıdır. Bu alan sadece şehir listesinde bulunmayan, hesaplaması yapılmamış şehirlerin vakitlerini en yakın şehre göre kullanabilmek amacıyla oluşturulmuştur. Vakitlerden önce ve sonra uyarı seçenekleri Bildirim Ayarları altında yer almaktadır.

Kerahet Uyarısı bildirim sesi, Bildirim Ayarları sayfasında açılıp kapatılabilmektedir. Varsayılan olarak açıktır. Vakti ayarlanabilmektedir.

Uygulama hataları

Uygulamalarımız, Android işletim sisteminin çokı eski sürümlerinden bu yana çeşitli sürümleriyle çalışabilen 11.000’den fazla eşleşme seçeneğine sahip telefon/Android eşleşmesinde uyumlu çalışır. Ancak bazı eşleşmelerde bazı özelliklerin hata vermesi söz konusu olduğunda, bu hatalar bizlere iki şekilde ulaşır. Uygulama arkaplanına yansıyan hatalar takip panellerimize düşer. Uygulama arkaplanına yansımayan hatalar kullanıcılar tarafından bizlere bildirilir. Genellikle bildirimi yapılan hataları çok kısa sürede düzelterek yenib r sürüm yayınlanrız. Ancak bildirimlerin açıklamaları bizim için çok önemlidir. Bildirimlerinizde kullandığınız telefonun marka, model ve Android/iOS işletim sürüm numarası gibi detayları bizimle paylaşmayı unutmayınız.

Proje Yönetimiyle İletişim

Bizlerle uygulamanızın geri bildirim menüsü üzerinden veya e-posta vasıtasıyla iletişim kurmak istediğinizde, yoğun geliştirme dönemleri dışında sizlere en geç 48 saat içerisinde cevap vermekteyiz. Zaman zaman bildiriminiz ile ilgili bazı farklı detayları sorarak sizlerden yeniden dönüş isteyebiliriz.

Uygulamalarımıza olan alâkanız ve katkınız sebebiyle şükranlarımızı sunarız…